Przyczyny bólu kręgosłupa PDF Drukuj Email

Przyczyny bólu kręgosłupa:

1)      Dyskopatia, czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa. Charakteryzuje się nagłymi "postrzałowymi" bólami, uniemożliwiającymi swobodne wyprostowanie się oraz chodzenie. Ból ten promieniuje do kończyn dolnych. Często bywa tak, że ból pojawia się w konsekwencji dźwignięcia czegoś ciężkiego lub nagłego schylenia się.

2)      Nieodpowiednie schylanie się - Dla zdrowia naszego kręgosłupa istotny jest sposób w jaki się schylamy. Należy pamiętać, że nie powinniśmy schylać się zginając się w pasie. Powinno się lekko ugiąć nogi w kolanach i nie wyginać kręgosłupa. Ważne jest to zwłaszcza przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, np. pudeł podczas przeprowadzki, czy toreb z zakupami. W przeciwnym razie nadwyrężamy kręgosłup, co może stać się przyczyną bólu.

3)      Złe siedzenie - Codzienne siedzenie w pracy przed komputerem prędzej, czy później prowadzi do bólu pleców. Bardzo ważne jest, to w jaki sposób siedzimy przy biurku. Okazuje się, że siedzenie prosto wcale nie jest najlepsze, zaleca się lekkie odchylenie do tyłu. Oczywiście należy unikać też przygarbienia.

4)      Wady postawy - Jedną z najczęstszych wad postawy jest skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa. Dotyczy ona zwłaszcza dzieci. Daje o sobie znać w okresie intensywnego wzrostu, uwidaczniając się m. in. niesymetrycznym ułożeniem łopatek. Może powodować nagłe bóle. Jej przyczynami są wady wrodzone lub zaniedbanie utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Inne przyczyny to noszenie ciężkich plecaków lub toreb na jednym ramieniu. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, należy koniecznie udać się do specjalisty. W niektórych przypadkach wadę można korygować regularnymi ćwiczeniami korekcyjnymi.

5)      Inne schorzenia - Ból kręgosłupa może sygnalizować także inne schorzenia, które dotknęły organizm, np. zapalenie nerek. Zdarza się także, że silny ból jest wywołany obecnością przerzutów nowotworowych. Do nowotworów dających przerzuty do kręgosłupa należą m. in. rak prostaty oraz rak piersi.

6)      Noszenie plecaka, torby na jednym ramieniu - Nosząc plecak na jednym ramieniu narażamy się nie tylko na wystąpienie bólu pleców, ale także na powstanie w kręgosłupie trwałych zmian zwyrodnieniowych. Bardzo ważne jest pilnowanie tego szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, kiedy układ kostno-mięśniowy jest jeszcze nie w pełni ukształtowany.

7)      Nadwaga - Wiadomo, że nadwaga jest dla kręgosłupa bardzo obciążająca. Może ona prowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej, która będzie przejawiała się m.in. silnym bólem kręgosłupa. Jeśli BMI wskazuje, że mamy nadwagę, warto skorzystać z porady lekarza lub dietetyka, jak uporać się ze zbędnymi kilogramami, zanim pojawią się przykre dolegliwości.

8)      Niewłaściwe siedzenie przed telewizorem - jest dla kręgosłupa szkodliwe, obciążony jest wtedy zwłaszcza odcinek lędźwiowo-krzyżowy, co może skutkować bólem. Dla kręgosłupa istotne jest nie tylko to, że siedzimy, ale też na czym siedzimy. Wiele z wybieranych przez nas kanap jest wykonanych z za miękkich materiałów lub są za niskie. Za miękkie powodują, że się zapadamy, a kręgosłup wtedy wygina się nienaturalnie, natomiast za niskie są niekorzystne ze względu na obciążenie spowodowane wstawaniem z niskiej wysokości.

9)      Nieodpowiednie buty - Warto pamiętać, aby na zakupy nie zakładać butów na wysokim obcasie. Powodują one, że kręgosłup jest dodatkowo obciążony. W konsekwencji może pojawić się ból pleców. Zwróćmy też uwagę na to, aby nie chodzić po sklepie z ciężkim koszykiem, ale w miarę możliwości skorzystać z wózka.

10)   Podnoszenie zbyt dużych ciężarów, np. podczas ćwiczeń na siłowni, może przyczynić się do powstania dyskopatii, manifestującej się bólem w dolnym odcinku kręgosłupa. Jeśli ból będzie się utrzymywał to należy zaczerpnąć porady lekarskiej. W celu odciążenia kręgosłupa warto czasem wybrać się na basen.

Zobacz - zabiegi na kręgosłup

 

Szukaj na stronie

Jak dojechać

Nasi Partnerzy