Zabiegi na kręgosłup - chiropraktyka PDF Drukuj Email

Zabiegi na kręgosłupie - Są mało inwazyjne, przynoszą ulgę i szybko stawiają na nogi. Dzięki nim w wielu przypadkach można uniknąć klasycznej operacji. Niestety, takie zabiegi wykonuje się tylko w nielicznych ośrodkach w Polsce.

Ból kręgosłupa stał się zmorą naszych czasów. Zgodnie z badaniami, co czwarta osoba zmaga się z nim niemal codziennie. Dotyczy to nie tylko osób starszych i w średnim wieku, ale również młodzieży. Lista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Ból karku, krzyża albo powtarzający się przez długi czas ból innej, odległej od kręgosłupa części ciała, migrena i zawroty głowy, mrowienie lub drętwienie palców u rąk i stóp potrafią wytrącić z normalnego życia.

 

Dlaczego boli?

Poznaj przyczyny bólu kręgosłupa - czytaj więcej

Najczęstszą przyczyną zespołów bólowych są zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe kręgosłupa spowodowane ?spłaszczeniem? dysków (krążków) międzykręgowych, które oddzielają od siebie sąsiadujące kręgi. Dysk jest zbudowany z pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją. Spełnia ono funkcję łożyska kulkowego, umożliwiającego ruchy między sąsiednimi kręgami. Dysk utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach, amortyzuje wstrząsy, przejmuje siłę nacisku i rozkłada ją równomiernie, np. podczas siedzenia, chodzenia, biegania. Na skutek ?zużycia? dysku (krążka) dochodzi do ocierania się stawów. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Organizm próbuje ją regenerować, jednak proces uszkodzenia stale postępuje. W konsekwencji wcześniej czy później w efekcie przerwania pierścienia włóknistego dochodzi do przemieszczenie jądra miażdżystego, potocznie nazywanego wysunięciem dysku. Powstała wypuklina może uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe. Pojawia się ból uniemożliwiający poruszanie. O wiele silniejsze dolegliwości bólowe, połączone często z niedowładami, powoduje przepuklina jądra miażdżystego, tzw. wypadnięcie dysku. Podobne dolegliwości może dawać ucisk na nerwy przez wyrośla chrzęstne i kostne (osteofity), które zniekształcają staw.

Ból kręgosłupa może być spowodowany powikłaniami osteoporozy. W zaawansowanej chorobie dolegliwości, zlokalizowane w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa, towarzyszą prawie wszystkim czynnościom i są wynikiem powolnych złamań kręgosłupa. Pojawienie się nagłego, ostrego bólu może świadczyć o tzw. złamaniu kompresyjnym.

Leczenie

Każdy ból pleców, który trwa ponad 2 tygodnie, nawraca lub jest ostry, wymaga konsultacji, najlepiej ortopedy, chiropraktyka lub kręgarza i podjęcia leczenia. Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa trwające powyżej 3 miesięcy stają się bólem przewlekłym, który trudniej leczyć, a walka z nim przynosi gorsze efekty. Ból sprawia, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalna postawę. A to prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń, pogłębiając zmiany zwyrodnieniowe.

Na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i badań obrazowych lekarz stawia diagnozę i stosuje leczenie. Jeśli choroba zostanie wykryta wcześnie, zwykle pomaga zmiana trybu życia. Na wzmocnienie mięśni najlepszym lekarstwem jest systematyczna gimnastyka a także zabieg chiropraktyka. Zabieg taki przynosi ulgę, jest mało inwazyjny i szybko stawiają na nogi. Dzięki nim w wielu przypadkach można uniknąć klasycznej operacji. Ponadto zalecone ćwiczenia, które trzeba nauczyć się je wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, potem ćwiczyć w domu. Jeżeli będzie się to robić niewłaściwie, można sobie zaszkodzić.

Leczenie wspomaga fizykoterapia, która wykorzystuje różne bodźce fizyczne, by poprawić ukrwienie, uśmierzyć ból oraz zmniejszyć napięcie mięśni. Lekarz może zalecić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz zmniejszające napięcie mięśni, a przy osteoporozie - powstrzymujące ubytek masy kostnej.

W ostateczności gdy rehabilitacja i leczenie farmakologiczne nie pomaga, ostatnią skuteczną terapią może okazać się zabieg chirurgiczny. Współczesna medycyna ma do dyspozycji wiele skutecznych metod, które są mniej inwazyjne niż klasyczna operacja. Skracają pobyt w szpitalu od kilku godzin do doby oraz czas rekonwalescencji i nie pozostawiają na plecach pamiątki w postaci długiej blizny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żaden zabieg nie uzdrawia w cudowny sposób choroby dysku - ma jedynie za zadanie zlikwidować, a przynajmniej zmniejszyć dolegliwości bólowe. Potem trzeba kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza i unikać w codziennym życiu sytuacji, które kręgosłupowi nie służą (długie siedzenie, dźwiganie, brak aktywności fizycznej, stres). Wybór najlepszej metody leczenia zawsze zależy od rodzaju i zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.


Terapia Manualna - czytaj więcej

 


 

Zapisy na zabieg oraz więcej na temat zabiegów na kręgosłup można dowiedzieć się w Centrum Terapii Manualnych -> kontakt

 

Szukaj na stronie

Jak dojechać

Nasi Partnerzy